İlkokul Bölümü


İLKOKUL PROGRAMININ GENEL TANIMI VE AMACI

Gelecekte duyulan insan ihtiyacı profili her geçen gün değişiyor. Bu nedenle yetiştirdiğimiz neslin değişime hızlı bir şekilde uyum sağlayan, bilgiye hızlı bir şekilde erişebilen, eriştiği bilginin okuryazarı olan, bilgiyi sunabilen, araştırmacı, farklı bakış açılarına sahip, özgüveni yüksek, otokontrolü gelişmiş bireylerden oluşması gerekiyor. Bu doğrultuda eğitim içeriklerimizi oluştururken dikkate aldığımız ve uygulamaya geçirdiğimiz içerikler aşağıda maddeler halinde ele alınmıştır.

Günümüz dünyasında bilgiye erişmek çok kolay bir hale geldi. Ancak eriştiğimiz bilginin okuryazarı değilsek bilgiyi yorumlamamız artık bir o kadar zor bir hal aldı. Bu nedenle dünya üzerinde karşılaşma ihtimalimiz olan her kavramı yorumlama becerimizin gelişmiş olması gerekiyor. Kavramların zihinde bir karşılığı olması, var olan eski kavramlarla eşleştirilmesi bilgiyi yorumlama hızımızı artırıyor. Bu durumu göz önüne alarak öğrencilerimiz her hafta var olan ders içeriklerine paralel bir kavramla karşılaşmasını ve bu kavramı her boyutuyla yaşamalarını sağlıyoruz. Kavramı öğrenme sürecinde drama, örnek olay, benzetim vb. birçok yöntem kullanarak öğrenme kalıcı olmasını sağlıyoruz.

Eğitim İçeriğimiz

MEB müfredatı temele alınarak hazırladığımız eğitim öğretim programımız kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanmamıza destek oluyor. Programlı ve düzenli olarak eğitim öğretim faaliyetlerimizi sağlıyoruz.

Yalnızca yazılı ve basılı kaynaklar üzerine sistemimizi kurgulamıyoruz. Öğrencilerimizin yaşadığı her deneyim, hayatında iz bıraksın diye yoğun bir ders içi etkinlik programı ile derslerimizi destekliyoruz. Öğrencilerimiz bu süreçleri yaşarken öğrenme farkındalıkları oluşuyor ve kendi öğrenme metodlarını belirlemiş oluyorlar. Bu faaliyetler ile öğrencilerimiz eğitimin öznesi olarak okul yaşamlarını sürdürüyorlar.
– İlkokul 3. ve 4. Sınıf düzeyinde “Başarıya Destek Sınavı” adı altında sınavlarımızı uyguluyoruz. Öğrencilerimiz 3. sınıfta toplam 6, 4. sınıfta ise toplam 8 adet sınav oluyorlar. Bu sınavlar ile öğrencilerimizin kazanmasını beklediğimiz kazanımları ölçüyor, sınavların değerlendirilmesinin ardından hızlı geribildirim verme imkanı buluyoruz.
– Sınıflar düzeyinde aynı zamanda tüm temel ders içeriklerinden yılda toplam 4 adet yazılı ifade becerilerini destekleyen MEB müfredatının öngördüğü yazılı sınavları uyguluyoruz.
– 2. sınıflarda ölçme değerlendirme sistemimizi kullandığımız basılı kaynaklar üzerinden takip ediyoruz.
– Ayrıca tüm sınıf düzeylerinde öğrencilerimizin gelişimlerini, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz öğrenci defterleri, kitapları ve ders içi etkinlik katılımları ile sürekli takip altında tutuyor.

Planlanan Etkinlikler

KİTAP OKUMA SAATLERİ

Her günün ilk on dakikasında öğrencilerimizin okuryazarlık becerilerini desteklemek adına kitap okuma saatleri düzenliyoruz. Güne kitap okuyarak başlayan öğrencilerimiz, rutin olan bu etkinliği günlük hayatlarına da aktarıyor. Böylece “okuma kültürü” oluşturuyoruz.

YAZAR ETKİNLİKLERİ

Öğrencilerimiz, okudukları kitapların yazarlarıyla buluşarak, okudukları kitabın içinde yaşama fırsatını buluyorlar. Bir yazar ile söyleşi yapma imkanı bulan öğrencilerimiz, kitabın yazma sürecini fark ediyor, kitabı hayatına nasıl aktarabileceğini öğreniyor ve yazma farkındalığını oluşturuyor.

 

Derse Katılımları HARİKA


Bütünsel Gelişimleri HARİKA


Özgüvenleri HARİKA


Yabancı Dil Becerileri HARİKA


ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.