• Era'dan Haberler

YKS'de Yapılan Son Değişiklikler
SEVGİLİ ÖĞRENCİLER;


Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kaldı. Sınava dikkatle hazırlandığınız bu süreçte zamana karşı yarış tüm hızıyla devam ediyor. Bu süreç her ne kadar zorlayıcı olsa da emek gösteren adaylar YKS sonucuyla emeklerinin karşılığını almış olacak.


Hazırlık sürecinde; öğrenilen bilgileri taze tutmak, tekrar yapmak, eksikleri tamamlamak ne kadar önemliyse YKS sistemine hâkim olmak da bir o kadar önem arz ediyor. 11.02.2022 tarihinde YKS sistemiyle ilgili bazı kurallarda değişiklik kararı alındı. Değişen bu kuralların öğrenciler tarafından açıkça bilinmesi bu sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından önemli.


Değişiklik yapılan kuralların başında TYT ve AYT baraj şartı geliyor. Geçen yıllarda TYT için 150, AYT için 180 puan olarak uygulanan baraj sistemi bu sene uygulanmayacak. Herhangi bir puana sahip olan öğrenci, başarı sıralamasıyla üniversite tercihinde bulunabilecek. Ancak Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulanması bu yıl da devam edecek.


TYT süresi de değişiklik yapılan konular arasında.  Geçmiş yıllarda TYT için verilen 135 dakikaya bu yıl 30 dakika daha eklenerek TYT toplamda 165 dakika oldu. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ nin (YDT) sürelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.


Yine geçen yıllarda TYT puanı 200 ve üzerinde olan öğrenciler bir sonraki yıl YKS’ye girmeden aynı TYT puanını kullanabilmekteydi. 2022 yılı itibariyle bu kararın uygulanmamasına karar verildi. Ancak son olarak 2022-YKS’de, 2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar dönüştürülerek kullanabilecek. 2022- YKS’de TYT’den 200 ve üzeri puan alan adaylar bu puanları, 2023-YKS’de kullanamayacaktır.


2022 öncesinde YKS’nin her bir oturumu 90 TL iken 2022 itibariyle tek oturumun ücreti 115 TL oldu.


TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları şartı bu yıl da devam edecek. Aynı şekilde; TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları her yıl olduğu gibi bu yıl da hesaplanmayacaktır.


ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2022-YKS’ye başvuru yapmak zorundadır. Geçmiş yıllarda özel yetenekle öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvuru yapmak isteyen adayların Temel Yeterlilik Testinden en az 150 ham puan almış olmaları gerekmekteydi. 2022 yılı itibariyle YKS baraj şartının kalkmasına bağlı olarak, özel yetenekle öğrenci alacak programlara başvuru için TYT’ den herhangi bir puan almış olmak yeterlidir.


PEKİ DEĞİŞEN BU KARARLARIN SONUCUNDA NE OLACAK?


  • TYT’de Temel Matematik veya Türkçe branşlarının herhangi birinden en az 0,5 net yapan adaylar önlisans bölümlerini tercih etme hakkına sahip olacak.

  • AYT’de 2 branşın en az birinden 0,5 net yapan adaylar o puan türündeki “sıralama barajı olmayan” lisans bölümlerini tercih etme hakkı kazanacak. Neti 0,5’ten yüksek olan adaylar kendi başarı sıralamasına uygun olan lisans bölümlerini tercih edecek.

  • 2022’de üniversite tercihi yapacak aday sayısının artmasına bağlı olarak geçen yıllarda boş kalan kontenjanların bu sene dolma ihtimali yüksek olacak.

Sevgili öğrenciler; YKS’ ye özverili bir şekilde hazırlandığınız bu süreçte ERA KOLEJLERİ olarak her zaman siz öğrencilerimizin destekçisi olduğumuzu bildirerek herkese başarılar diliyoruz.


ERA KOLEJLERİ REHBER ÖĞRETMEN


BAŞAK DİKMEN


ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.