• Era'dan Haberler

TATİL DÖNÜŞÜ ÇOCUKLARIN HIZLI ADAPTASYONU İÇİN AİLELER DE OKUL DÜZENİNE GEÇMELİ


2016-2017 eğitim öğretim yılı okullarda törenlerle başladı. ERA Kolejleri’nin 11 kampüsünde hem anne babalar hem de çocuklarda ilk günün heyecanı vardı. Çağdaş eğitim kurumları arasında başarıları ile kendine yer edinen ERA Kolejleri’nin deneyimli uzmanları, aileler ve öğrenciler için okula adaptasyonu hızlandıracak pratik öneriler verdi.
Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte ülke çapında 18 milyonun üzerinde öğrenci ders başı yaptı. Tarihe geçen demokrasi mücadelelerinin yaşandığı yaz aylarının ardından, okullarda bir hafta boyunca 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma törenleri gerçekleştirilecek.
ERA Kolejleri Genel Müdürü Sezai Eyüpoğlu, eğitim alanında da yansımaları olan 15 Temmuz sürecini ve okulun ilk gününü yorumladı. “Öğrencilerimiz, 2016-2017 eğitim öğretim yılına her sezon olduğu gibi mutlulukla ve heyecanla adım attılar. ERA Kolejleri olarak güçlü bir eğitimci kadrosu ile yeni sezona başlıyoruz. Öğrencilerimizin okula döndükleri ilk gün ne kadar mutlu olduklarını görmek bizleri sevindirdi. Bugün geldiğimiz noktada eğitim, her zamankinden de büyük önem taşıyor. Çocuklarımızı 21. yüzyılın gerektirdiği yapıcı, çözüm odaklı ve çalışkan bireyler olarak yetiştirmenin ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunun bilincindeyiz’ dedi.
ERA Kolejleri’nin uzman pedagogları da ilk gün okulda hazır bulunan anne babalara, uzun ve yorucu bir tatil döneminin ardından öğrencilerin okul dönüşünde derslere hızlı adapte olabilmeleri için pratik öneriler verdiler. Bu öneriler arasında özellikle evdeki yaşamı yeniden okula göre düzenlemenin gerekliliği vurgulandı.
Deneyimli eğitimcilerin aileler ve çocuklara hatırlattıkları okula hızlı adaptasyon sırları arasında en başta evdeki diğer bireylerin yatma kalkma ve yemek saatlerinin, okula giden çocukların düzenini destekleyecek şekilde düzenlenmesi yer alıyor. Özellikle küçük çocuklar, ailenin diğer bireyleri otururken ya da televizyon izlerken yatmak istemediği için yeniden bu alışkanlık sağlanıncaya dek imkân varsa diğer bireylerin de okul düzenini önde tutarak hareket etmeleri oldukça faydalı. Uzmanlara göre, kahvaltı ve her gün aynı saatlerde akşam yemeği yemek de çocuğun düzenli yaşaması ve sağlıklı beslenebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Bunun dışında, bir başka önemli konu da kuralın ne olduğunu net olarak ortaya koymak ve iyi anlaması için çocuğa, ondan ne beklendiğini tanımlamak.

ERA Kolejleri Açılış Günüİşte ERA Kolejleri’nin eğitim uzmanlarından, okulun ilk haftasını istekli bir başlangıç haline getirebilmek için aklımızda olması gereken küçük sırlar:
1-Okul dönemi kurallarını tanımlayın: Uzun bir yaz tatilinin ardından yeniden okula başlayacak çocuklar, en çok yatıp kalkma, kıyafetlerini ve çantasını hazırlayıp doğru zamanda evden çıkma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bunun önüne geçmek aslında son derece basit. Çocuğa okul döneminde kaçta yatması, kaçta kalması gerektiğini söyleyin. Çantasını kimin hazırlayacağı, ihtiyaç duyduğu konularda evde ona kimin yardımcı olacağı ya da servise nereden, kaçta binmesi gerektiği gibi detayları, sık sık net olarak belirtin.
2-Kurallara sadık kalın: Çocuk eğitiminde tutarlılık oldukça önemli. Eğer çocuğunuzun erken saatte yatması, düzenli yemek yemesi, her akşam bir ders tekrarı yapması gerekiyorsa, siz önce anne baba olarak kendi hayatınızı bunları destekleyecek şekilde düzenleyin. Sonra da istisna getirmeden kuralları tekrar tekrar hatırlatıp, bunlara uygun davranılmasını sağlayın. Bu baskı ile ilgili bir konu değil. Kuralların alışkanlık haline gelebilmesi için defalarca aynı şekilde tekrarlanması gerekiyor. Bu nedenle çocuğunuzun bir saat geç yatması aslında onun hayatı için zannedildiği kadar hoş bir jest olmayabilir. Bu nedenle tanımladığınız kurallara sadakat konusunda kararlı olun.
3-Vedaları abartmayın: Bir çocuk, o sabah erken uyanmak konusunda nazlanabilir. Servise binerken ya da ilk günlerde derse girerken, huysuzlanabilir. Anne babaların yapması gereken ise güler yüzle, hoşgörü ile yaklaşmak ama eğer ortada gerçekçi bir sorun yoksa veda faslını abartmamak olacaktır.
4-Siz yokken kimden yardım alabileceğini belirtin: Okulun ilk günlerinde özellikle küçük sınıflardaki çocukların kaygıları, daha çok “Anne baba yanında değilken kendini güvende hissetmemek” konusunda yoğunlaşır. Bu nedenle gereği halinde okul içinde hangi öğretmen ya da yetkiliden, nasıl yardım isteyebileceği, çocuğa ilk günden öğretilmelidir. Güvenlik hissinin kesintiye uğraması, çocukları olumsuz etkileyebileceğinden, deneyimli eğitmenler eğitim kurumları içerisinde anne babaların destek alabileceği en önemli yardımcılar olacaktır.
5-Şefkatinizi esirgemeyin: Anne babalara her konuda kararlı olmalarını öneriyoruz, ısrarcı değil… Çocuk eve geldiğinde o gün yaşadığı olumsuz bir olaydan bahsederse, mutlaka duygularını size anlatmasına izin verin. Ödev yapması, arkadaş ilişkileri gibi konularda sorun yaşadığında ondan şefkatinizi esirgemeyin ama olayların içine dâhil olmadan, kendi sorunlarını çözmesi için yönlendirin. Böylece bağımsız sosyal ilişkiler geliştirme becerisini kazanacak ve zaman içinde güvendiği arkadaşlar edinebilecektir.
6-Engel olmayın: Bazı anne babalar çocuğunun yerine ev ödevleri yaparken bazıları da gece gündüz misafir ağırlayarak çocuğun okula konsantre olmasını farkında olmadan zorlaştırabiliyor. Oysa çocuğunuzun görevlerini yapacak kadar fedakârlık faydalı olmadığı gibi, evde okulun önüne geçecek kadar dikkat çeken gürültü veya kalabalık da çocuğa olumlu etki yapmayacaktır.
7-Abla ve ağabey faktörünü en iyi şekilde değerlendirin: Eğer evde farklı yaşlarda ablalar, ağabeyler varsa onların da, yaşı daha küçük olan öğrenciye destek olacak şekilde davranmaları büyük önem taşır. Örneğin büyük kardeşin bilgisayar başında oyun oynaması ya da saatlerce telefonda konuşması, henüz yeni okula giden küçük bir öğrenciyi olumsuzu etkileyebilir. Böyle durumlarda anne babaların özellikle büyük çocukları, en faydalı olabilecekleri şekilde motive etmeleri, son derece iyi sonuçlar doğuracaktır.
ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.