• Era'dan Haberler

LYS VE TEOG ÖĞRENCİLERİ İÇİN YARI YIL TATİL REHBERİ 
Değerli Öğrencimiz,
2016-2017 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminin sonuna gelmiş bulunmaktayız. yarı yıl tatilieğitim ve öğretim hayatınıza daha emin adımlarla devam etmenizin bir aracı olan sınavlara daha iyi hazırlanmak için bir fırsat niteliğindedir. Bu süreci hem zihin ve bedeninizi dinlendirerek hem de temponuzu  düşürmeden çalışmaya devam ederek geçirmenizde  yarar var. Elbette söz konusu tatil ise öncelik zihin ve bedenlerinizin dinlenmesidir.
Sizlere hem yarı yıl tatilinizi daha verimli geçirmenizi sağlayacak hem de yaklaşan sınav dönemi süresince performansınızı arttıracak önerileri Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak sunmak isteriz.
  • Tatil Planınızı Hazırlayın


Tatilinizi hedeflerinize uygun bir şekilde değerlendirmek için öncelikle bir  tatil planı yapınız. Yarı yıl tatilisüresi, küçümsenemeyecek kadar uzun bir süre. Birkaç günü tatile ayırdıktan sonra kendinize muhakkak bir program yapın. Program, çalışma sürecinize an be an hâkim olmanızı sağlamakla beraber kontrolünüzü kaybetmeden, tatilin de keyfini sürmenizi sağlar. Hazırladığınız program ne yapabileceğinizden fazlasını ne de azını içermeli. Bu sebepten programı sizin hazırlamanızda yarar var. Tatil planının içinde fiziksel ve sosyal aktivite ,  dinlenme zamanları ve ders çalışma planlarının olmasına özen gösteriniz.
  • Tatilde Etkin Çalışma Yöntemleri


1-Öncelikle kendi hedef ve potansiyelinizi sorgulayarak  soru sayısı ve çalışma saati belirleyin.
2-Kendiniz için çalışma saatleriniz için oturum ve ara verme saatleri belirleyiniz.
Her çalışma oturumunu kendinizi sıkmadan, dikkat sürenizi dağıtmayacak süreçler içinde organize etmeye dikkat ediniz.
3-Ders çalışma programınızda ilk adım olarak  1. Dönemde işlediğiniz konuların tekrarına yer veriniz. İkinci adım olarak okul dönemi boyunca çözümünde zorlandığınız konu sorularının bir listesini çıkarınız.
4- Ders çalışırken üst üste aynı konular üzerinde tekrar yapmamaya dikkat ediniz. Her seferinde bir konuyu tekrar edip sonra ikinci bir konuya geçiniz.
5- Soru çözmeye başlarken her zaman size daha kolay gelen sorulardan başlayın. Bu, çalışma motivasyonunuzu arttıracaktır.
6- Her konu ve test grubu bitiminde muhakkak zihninizi dinlendirecek küçük aralar vermeye dikkat ediniz.
7- Tekrar yaptığınız konular üzerinde çözemediğiniz soruları not alarak, üzerinde çok fazla durmadan başka konulara geçiniz. Bir sonraki çalışma gününüzde o sorulara ait konuları ön plana alarak konu çalışması yaptıktan sonra soruları tekrar çözmeye deneyin.
8- Kendi ders çalışma hedefinize ulaştığınız anda kendinizi sevdiğiniz bir aktivite ile ödüllendiriniz.
Unutmayın ki fırsatlar iyi değerlendirildiği sürece fırsat niteliğini taşırlar.
ERA Okulları Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Birimi
ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.