• Era'dan Haberler

HARİKA ÇOCUKLARDAN HARİKA PROJELERERA Okulları öğrencileri, hem daha pratik hem de sürdürülebilir bir dünya için pek çok proje tasarladı. Hasta ve eczacıların işini kolaylaştıracak “Eczamatik” ya da hem hayvanları koruyan hem de enerji üreten “Hayvansever Sokak Lambası” bu projelerden sadece ikisi… Üsküdar Üniversitesi Bilim ve Fikir Festivali Proje yarışması için hazırlanan bu projeler harika çocukların harika bir gelecek için neler yapabileceğini kanıtlıyor.
Hasta ve eczacıların işini kolaylaştıran
ECZAMATİK
Geç saatler hastaların nöbetçi eczane bulması zor oluyor. Nöbetçi eczaneler de şiddet ve baskınlardan sorun yaşıyor. Eczamatik bu noktada devreye girerek sorunlara çözüm oluyor. Bankamatik ve yiyecek-içecek otomatlarından esinlenilerek hazırlanan Eczamatik projesinde sistem şöyle çalışıyor:
 • Günümüzdeki bankamatik mantığıyla aynı şekilde çalışıyor.

 • Hasta ona verilen e-reçete numarasını şifre olarak girdiği zaman hasta bilgileri, alacağı ilaçlar, ödemesi gereken miktar, ödeme ve bilgilendirme seçenekleri çıkıyor.

 • Bilgilendirme seçeneklerinde hastanın ilacı nasıl kullanması gerektiği anlatılıyor. Bu kısımda hasta ister okuyarak, ister dinleyerek isterse de ilaç kullanma animasyonunu izleyerek ilaç kullanımını öğrenebiliyor.

 • Sistem üzerinde bulanan ekranda sayesinde uzaktan yardım ile eczacı ile de görüşme yapılabiliyor.

 • Eczamatik, güvenlik için merkezden 7/24 izleniyor.

 • Bu sistem ile eczacılar işlerinden olmuyor. Eczamatiklerin para havuzları çevredeki eczanelere bağlanıyor.

Kişiye özel hikaye belirleyen
OKUR-GEZER
Ülkemizdeki kitap okuma oranını artırmak ve kitap okuma alışkanlığını daha çok kişiye kazandırmak için ERA Okulları öğrencileri Okur-Gezer projesini tasarladı. Bankalardaki sıra alma makinelerinden esinlenilerek hazırlanan Okur-Gezer, 7’den 77’ye her kesime hitap eden bir cihaz.
Örneğin; Pendik’ten metroya binen bir kişi, metro girişinde bulunan Okur-Gezer’e uğrayarak 3 adımda kendisine en uygun hikayeyi alabilecek. İlk adımda yaş aralığı seçiliyor. Ardından buna göre uygun hikayeler listeleniyor. Seçim yapıldıktan sonra kaç dakikada okunacağı belirlenince Okur-Gezer, kişiye özel hikayeyi basarak veriyor.
Okur-Gezer’in en önemli özelliklerinden biri de mavi kapak projesine destek vermesi. Çünkü iki mavi kapak atan kişiler bir hikaye daha alabiliyor.
 
Hem hayvanları koruyan hem de enerji üreten
HAYVANSEVER SOKAK LAMBASI
Sokak hayvanlarının soğuktan donarak ölmelerini önlemek için hayvanseverler ve belediyeler sokaklara hayvan barınakları yerleştiriyor. ERA Okulları öğrencileri de bundan etkilenerek Hayvansever Sokak Lambası’nı tasarladı. Bu proje sayesinde hem sokak hayvanları soğuktan korunacak hem de güneş enerjisi elektriğe çevrilerek sokak lambaları aydınlatılacak.
Sistem ise şöyle çalışıyor:
 • Güneş panelleri sayesinde güneşten gelen enerji, elektrik enerjisine çevrilerek depolanıyor.

 • Hava yeterince soğuk olduğunda depolanan enerji, ısı enerjisine çevrilerek ısıtıcıların yardımı ile belirli bir bölgeye ısı yayıyor.

 • Enerjiden maksimum seviyede yararlanmak için Maksimum Güç Noktası Takipçi de kullanılıyor.

 • Isıtıcılarda kızılötesi teknolojisi kullanılarak hayvanlara zarar gelmesi engelleniyor.

Daha mutlu insanlar için
DOĞAL YÖNTEMLERLE SEROTONİN HORMONUNU ARTIRIYORUZ
İnsanlar mutsuz olduklarında yaptıkları işten de zevk almıyor. Bu yüzden verim ve iş kalitesi de düşüyor. Mutluluk hormonu sertonini ilaçsız harekete geçirmek ve dikkat dağınıklığını önlemek ise oldukça basit. Bunun üzerine araştırmalar yapan ERA Okulları öğrencileri, insan verimini arttırmanın yollarını 10 maddede sıraladı:
 1. Triptofan içeren besinlerin tüketilmesi

 2. B6, B9 ve B12 içeren besinlerin tüketilmesi

 3. Egzersiz yapmak

 4. Dışarı çıkarak güneşte yürümek ve hava almak

 5. Masaj yaptırmak

 6. Stresli ortamlardan uzak durmak

 7. Dopomin duygusunu artırmak

 8. Bulmaca çözmek ve bilmeceler üzerine düşünmek

 9. Dikkat güçlendirme setlerinden edinmek

 10. Ara öğünlerde kuru yemiş tüketmek


ERA Okulları öğrencileri hazırladıkları bu yaratıcı projeler ile dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek ve insanlara pratik çözümler sunmak için çalıştılar. Üsküdar Üniversitesi Bilim ve Fikir Festivali Proje yarışması için hazırlanan bu projeler, harika çocukların ileride nasıl harika birer biliminsanı ya da AR-GE sorumlusu olacağının kanıtı niteliğinde…
ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.