• Era'dan Haberler

LGS BAŞVURULARI BAŞLADI!
 

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzunun 3 Nisan günü MEB tarafından yayınlanması itibariyle sınavı heyecanla bekleyen öğrenciler için LGS başvuru süreci başlamış bulunmaktadır. MEB tarafından yayınlanan takvime göre; LGS başvuruları 3 Nisan tarihinde başlayacak olup 14 Nisan’da ise sona erecektir. Sınav giriş belgelerinin yayım tarihi ise 22 Mayıs olarak belirlenmiştir.

LGS Ne Zaman?


MEB tarafından yayınlanan takvime göre; merkezî sınavla öğrenci alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumlarına öğrenci almak için gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sınavı (LGS), 1 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılacaktır.

Sınav Nasıl Uygulanacak?


8’inci sınıf konularını içeren sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde gerçekleştirilecektir. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşmakla birlikte süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşmakta olup süresi 80 dakika olacaktır.

Birinci oturum; Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, İkinci oturum ise Matematik ve Fen Bilimleri sorularından oluşmaktadır.  1 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek olan LGS İlk oturumu 09.30, ikinci oturumu ise 11.30 saatlerinde başlayacaktır.

Sınav Sonuçlarının İlanı Ne Zaman?


Meb tarafından yayınlanan takvime göre LGS sınav sonuçlarının ilanı 24 Haziran 2019’dur.

Ayrıntılı bilgi için ekteki kılavuzu inceleyiniz.

http://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2019_04/03134315_Kilavuz2019.pdf
ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.