• Era'dan Haberler

ARALIK AYI VELİ MEKTUBU
 

Değerli Ebeveynler;


ERA Kolejleri olarak öğrencilerimizin duyarlı, yardımsever, birbirinin yerine düşünebilen, birlikte hareket edebilen, iş birliğine yatkın, anlayışlı, hoşgörülü bir insan olarak yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacı ile Aralık ayı değerimiz “Yardımseverlik ve İş Birliği” olarak belirlenmiştir.


Öğrencilerimizin bu değerleri kazanması, yaşadıkları deneyimlerle mümkün olmaktadır. Çevresinde ihtiyacı olan birine yardım etme, bir işi tamamlamak için işbirliği yapma farkındalığını; bir grupta, yaşıtlarıyla, ailesinden ve çevresinden gözlemledikleriyle kazanmaktadır.


Çocuklar yardımseverlik davranışını doğal yollarla yaşamın ilk yıllarında öğrenirler. Yardımseverlik bir kişilik özelliğidir. Bu kişilik özelliğini geliştirmek ve beslemek için yardımseverlik ile ilgili yaşantıyı artırmak gerekir. Bu doğrultuda yaptığı yardımın karşılığında başkalarının mutluluğunu paylaşmak ve görmek de bu davranışı pekiştirecektir. Aynı şekilde iş birliği yaparak düşündüğü bir fikri geliştirip, güzelleştirmenin ne olduğunu hissetmesi de daha çok iş birliği yapma isteği oluşturacaktır.


Bizler okulumuzda bu değerleri beslemek ve geliştirmek için “İyilik Kermesi”, akran desteği etkinlikleri gibi çalışmalar yapıyoruz. Sizler de ebeveynler olarak çocuklarınızın bu duyguları yaşayıp başkalarının mutluluğunu paylaşmasına destek olmak için önerilerimizden seçtiklerinizi çocuğunuzla birlikte hayata geçirebilirsiniz.  • Bir aile büyüğünü ziyaret ederek o günkü yemeğini çocuğunuzla birlikte siz hazırlayabilirsiniz.

  • Yardıma ihtiyacı olan birini belirleyerek, o kişi için ihtiyacına yönelik küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz.

  • İş birliğinin birçok işi hafiflettiğini görebilmek için evinizde bir iş bölümü yapıp, sorumlulukları paylaşabilirsiniz. Çocuğunuza yapabileceği görevler vermeye özen göstermeniz önemlidir.

  • Çocuk esirgeme kurumu, yaşlı bakım evleri gibi kuruluşları birlikte ziyaret ederek mutluluklarını paylaşabilirsiniz.

  • Çocuğunuzla birlikte sosyal yardım kuruluşlarını birlikte araştırarak çocuğunuzun sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını ve ihtiyacı olanlara yardım etmesini sağlayabilirsiniz.

  • Çocuğunuzla birlikte çevrenize, çevrenizdeki kişilere yardımcı olmanın öneminden bahsedebilirsiniz. Yaşlı komşunuzun alışverişini yapmak, üşümüş bir çocuğa atkı örmek, oyun parkındaki çöpleri toplamak, sokaktaki çiçeği sulamak, sokaktaki kuş/kedi/köpeklere su vermek vb. gibi.

  • Geçmişte siz ebeveynlerin yaşadığı “yardımseverlik ve iş birliği” konulu deneyimlerinizi ve bu deneyim sonrasındaki duygularınızı çocuğunuzla paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzdan da bu konu hakkında kendi deneyimlerini anlatmasını isteyerek sohbet ortamı oluşturabilirsiniz.

Değerli velimiz, öğrencilerimizin ahlak gelişiminin bir parçası olan evrensel değerlerimizden yardımseverlik ve işbirliği bilincine sahip bir birey olabilmenin gerektirdiği becerilerin öğrencilerimizde oluşması ve geliştirilmesi siz değerli anne babalarımızın ve öğretmenlerimizin işbirliği ve katkıları sayesinde olabildiğini biliyoruz. ERA Kolejleri olarak Aralık ayı yardımseverlik ve iş birliği değeri doğrultusunda kampüslerimizde yardım kampanyaları oluşturulmaktadır. Ebeveynler olarak sizler de kampanyaya destek verebilir, çocuğunuza çevresindeki ihtiyacı olan kişilere yardımcı olması için teşvik edebilirsiniz.


“Yardımlaşma ve dayanışma bir toplumun gelişmesi için en güzel vesilesidir.“


Arthur Kesler


 

ERA KOLEJLERİ


PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.