• Era'dan Haberler

ERA OKULLARI’NDAN KARNE MEKTUBU 
Değerli Velimiz,
2016-2017 eğitim – öğretim yılı akademik kadromuz ile çıktığımız yolda , 1. dönemi geride bırakmış bulunmaktayız. Bu dönemde öğrencilerimizin zihinsel, psikolojik, fiziksel, sosyal ve akademik gelişimlerine ışık tutmak amacıyla, geldiğimiz noktada ilk değerlendirme sonucu olan karnemizi sizinle paylaşıyoruz.
Karne, öğrencinin ders çalışma becerisini ölçen bir belgedir ancak kişiliğini ölçen bir belge değildir. Karnesonuçları, birçok veli ve öğrenci tarafından “başarının tek ya da en önemli göstergesi” olarak algılanmakta, düşünce, duygu ve davranışların yönünü belirlemektedir. Bu nedenle, bazı öğrenci ve veliler için mutluluk ve gurur kaynağı olan karneler bazıları için ise kaygı ve üzüntü sebebi olabilmektedir. Karne başarının tek ölçütü değildir. Her öğrencinin zihinsel yeterliliği, ilgi, yeteneği ve kişiliği farklıdır.
Unutmayalım ki, karne notları sadece çocuğun performansına ait değildir. Karnedeki notlar bir taraftan öğrencinin derslere karşı ilgi ve alakasını yansıtırken, kimi zaman da ailenin tutumunu ya da içinde olduğu duygusal durumun da yansımaları olabiliyor.
Karne döneminde öğrenciler, değerlendirilecek olmanın ve siz ebeveynlerinden alacakları geri bildirimi düşünerek kaygı yaşarlar.  Karnesi genel olarak iyi giden öğrenci ödüllendirilmeyi beklerken;  Kötü karneyle ailesinden “kötü veya başarısız ” gibi  nitelendirilmek veya başkalarıyla karşılaştırılmak endişesine kapılabilirler.  Bu nedenle karne döneminde çocuğunuza  yapıcı bir şekilde yaklaşmanız önemlidir. Genel olarak, iyi veya kötü gelen karneyi, abartılı ödül veya cezalandırma sebebi olarak kullanmak  doğru bir yöntem değildir. Her şeyden önce öğrencinizin aldığı iyi veya kötü notların aslında sizin de notlarınız olduğunu düşünerek davranmanız daha yararlı olacaktır.
Çocuğunuzun karnesini değerlendirirken; başkalarının yanında karnesi hakkında konuşmayınız. Rahat bir değerlendirme için yeterli zamanı ayırınız. Aldığı notlardan çocuğunuzun memnun olup olmadığını, başarısını artırmak için neler yapılabileceğini çocuğunuza sorunuz. Çocuğunuzun gelecek döneme ilişkin hedeflerini dinleyiniz ve olumlu bulduklarınızı destekleyiniz.
Geride bıraktığımız bu yoğun  dönemde sonrasında siz velilerimize  sömestr tatilini verimli  bir şekilde çocuklarınız ile geçirmeniz  adına aşağıda bazı önerilerde bulunduk. Bu öneriler siz anne babaların, karne sonrası yarı yıl tatilinde çocuğunuzu etkin bir şekilde yönlendirmeniz amacı ile yazılmıştır.
 
  • Çocuğunuz ile birlikte tatil planlamasını yapınız.


Yarı dönem tatili çocuklarınızla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Beraber planlamalar yapın ve belirlediğiniz zaman dilimlerinde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Yarıyıl tatili, onlara zaman yönetimini ve planlı yaşamayı öğretmek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin.
  • Kaliteli ders çalışma zamanı ve ortamı yaratmasına destek olunuz.


Yarıyıl tatilinde çocuğunuzun keyifli vakit geçirerek dönemin yorgunluğunu atması kadar, geçtiğimiz dönemde öğrendiklerini unutmaması da çok önemli olmaktadır. Öğrencimizle karne sonrası çocuğunuzun gelişmiş ve geliştirilmesi gereken yönlerini beraber konuşarak bir sonraki dönem adına hedef ve planlar oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu çocuğunuzu üzerek, kırarak ya da otoriter bir tavır ile değil de; pozitif çerçevelendirilmiş öğrenciyi yönlendiren, odak veren ‘ Sence daha iyi olması için ne kadar çalışmalısın? Sence nasıl yapmalısın?  Nerelerde eksik olduğunu düşündün? Sence ne zamandan sonra başlamalısın? ‘  gibi cümleler kurarak öğrencinin bir yarıyı katilinde ve bir sonraki dönemde kaliteli bir ders çalışma zamanı ve ortamı yaratmasını inşa etmesine yardımcı olunuz.
 
  • Çocuğunuzu kitap okumaya teşvik edin.


Çocuklarınızla beraber kitapevlerine kitap almaya gidin. Çocuklarımızın öğrenme, okuma hayatına ara vermek isteyecekleri bu dönemde; onlara hayal güçlerini aktive edecek, farklı deneyimler yaşatacak eğitici kitaplar okumaya teşvik edin. Bunu yaparken de önce kendinizden başlayarak çocuğunuzla kendiniz için bir kitap seçin
 
  • Çocuğunuz ile birlikte sosyal ve kültürel etkinlere katılın.


Çocuğunuzla sinema, tiyatro, yaş gruplarına göre hem beraber vakit geçireceğiniz hem de eğlenerek öğrenebileceği aktivitelere katılmayı tercih ediniz.  Etkinlikleri seçerken mutlaka çocuğunuza sorarak ve fikrini alınız. Ortak karar alarak katılmanız yaş kaç olursa olsun çocuğunuz ile aranızdaki iletişim ve etkileşimi arttıracaktır.
 
  • Çocuğunuzun boş zaman planlamalarına izin verici olun.


Karne sonuçları ne olursa olsun herkes gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlemeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Her çocuk ise bu tatil döneminde oyun, televizyon ve bilgisayar gibi yaş gruplarına göre uygulamalar ile eğlendirici vakit geçirmek isterler.  Oyun, televizyon ve bilgisayar; Boş zaman planlamasında tabi ki eğlendirici ve eğitici olan televizyon ve bilgisayar programları yanında oynamaktan hoşlanılan, şiddet unsurları içermeyen elektronik tabanlı oyunlara da yer verilmelidir.  Ergenlik dönemindeki çocuklar ise daha çok internet başında zaman geçirmeyi tercih ederken;  evde ‘güvenli internet’ uygulamalarını tercih ederek internet teknolojileri ve bilişim ile yeni şeyler keşfedecekleri bir ortam içinde zaman geçirmelerini sağlayınız.
ERA OKULLARI
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi
ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.