• Era'dan Haberler

5'Lİ GELİŞİM İÇİN TATİL BİR FIRSATTIR


Dersleriyle sınavlarıyla 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı geride kaldı. Ama öğrenme yolculuğu ne okul sıraları ne de öğrencilik yıllarıyla sınırlı. Yaz günlerini memleketinde, tatil yerlerinde, arkadaşlarıyla ya da yaz okullarında geçirecek olanlar hayatta işlerine yarayacak pek çok yeni bilgiyi öğrenmeye devam edecek. Öğrenmeye devam ediyorsanız tatil de okul gibidir.

Okul Yaşama Hazırlık, Tatil ise Yaşamın KendisiBaşarı, akademik becerilerin yanında olumlu kişilik özellikleri, sosyal iletişim becerileri ve yeteneklerle de ilgilidir. Öğrenciler, karnelerini iyi ve kötü olarak nitelemek yerine çalışma sistemlerini değerlendirmeliler. Eğer çalışma sistemleri arzu ettikleri sonuçları vermemişse bunu geliştirmenin yolları üzerine düşünmeliler. Herkesin zihinsel yeterlilikleri, ilgi alanları ve en önemlisi kişiliği birbirinden farklıdır. Ayrıca öğrencilerin karnelerini başkalarıyla kıyaslamaması gerekiyor.
Öğrencilerin öncelikle karnelerini doğru şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Karne öğrencilerin ders çalışma becerisini ölçen bir belgedir. Karne notları, öğrenciyi başarılı ya da başarısız yapmaz.
Beşli Gelişim Modeli (zihinsel, psikolojik, fiziksel, sosyal ve akademik) açısı ile yaklaşıldığında tatil de öğrenmek ve gelişmek için harika bir fırsat! Her öğrencinin tatil için farklı bir planı var. Kimi öğrenciler yaz okullarına katılacak, kimileri tatile çıkacak, bazıları memleketlerine gidip akrabalarını ziyaret edecek. Köyde domates yetiştirmeyi öğrenmek, tatilde yabancı dilde turistlerle konuşmak ya da mahalle parkında arkadaş edinip futbol oynamak da en az okulda edinilen bilgiler kadar değerli.

ERA'daki Avantajları Öğrenmek için sizi hemen arayalım
Kişisel verilere ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.